Blog Info

Welcome fellow miniature lovers. Welcome to the blog where varius miniatures meet. A small group of friends is working hard on trying to upload more content with time. We hope that you will enjoy what we can show as much as we do. We are always happy to listen to any comments

Witamy wszystkich fanów figurek. Weszliście do bloga, w którym spotykają się różnego rodzaju miniaturki. W miarę możliwości będziemy aktualizować efekty naszych starań. Mamy nadzieję, że się Wam tutaj spodoba. Liczymy na Wasze komentarze.

Sagitari
Dimacheri
Misiek


Friday, 31 October 2014

Orks - Nob


So it finally happened. Forst Ork has arrived on our blog. I have to admitt, that moving to Orks after years of dealing solely with HE was great great fun. Really, this army is just great to play with. I had many opportunities to experiment with new techniques and colours. They included: green skin, rust, dry earth bases and general chaos, dirt and anger. I only wish I had more time for the hobby, but life goes its own pace. Anyways, nice post for Halloween and I really hope that Boyz unit led by this Nob will kick ass in coming league games. I really am in need of some game-changing factor on the tabletop.

Enjoy!!!

No i stało się. Pierwszy Ork na naszym blogu. Muszę przyznać, że przerzucenie się na Orki z HE było świetnym ruchem. Naprawdę, Orkowie są świetni to zabawy z farbami. Daje mnóstwo możliwości do eksperymentowania z nowymi technikami i kolorami, M.in.: zielona skóra, rdza, podstawka z wyschniętą ziemią i ogólny chaos, bród i wrodzona złość. Bardzo bym tylko chciał mieć więcej czasu na malowanie. Niestety życie toczy się swoim tempem i trzeba się z tym pogodzić. W każdym razie, fajny post na Halloween. Mam nadzieję, ze Chopaki kierowani przez tego Noba skopią niejeden tyłek w nadchodzących grach ligowych. Na pewno potrzebuję jakiegoś talizmanu, bo nie ma szału, jezeli chodzi o wyniki.

Milego oglądania!!!

Dimacheri


No comments:

Post a Comment